Thursday, November 25, 2010

წრპივ განტოლებათა სისტემების ამოხსნა ჩასმის ხერხით






გაკვეთილის  მთავარი თემა
წრპივ  განტოლებათა სისტემების ამოხსნა ჩასმის ხერხით
სწავლების საფეხური
საბაზო  დონე–8 კლასი


მოსწავლეთა პროფილი
16


გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეებს მიუვახლოო  სხვა და სხვა ამოცანების ამოხსნა–ამოცანები ავიყ ცხოვრებიდან



გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

ვასწავლო წრფივ განტოლებათა სისტემების ამოხსნა ჩასმის ხერხით
წინასწარი ცოდნა

რა არის წრფივი განტოლებების  სისტემა,გრაფიკული ამოხსნა,როდის აქვს სისტემას ამონახსნი


შეფასების საგანი და პროცედურები

როგორ გაიგეს ბავშვები  ახალი მასალა–ცოდნის შემოწმება სხვა მაგალითებებზე



სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

წიგნი,სახაზავი,ინტერნეტი(ჩასმის ხერხით ამოხსნილი სისტემა ამოვხსნათ გრაფიკულათ



გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
გამეორება–რა არის წრფივ  განტოლებათა სისტემა, მისი კოეფიციენტები,როდის აქვს სისტემას ამონახსნი.
ახალი ამოცანა: ბაყი შეიძინა 2 სახის სათამაშოები,სულ 10ცალი  და გადაიხადეს26ლარი.პირველი სახის  სათამაშოები ყირდნენ 2 ლარი თითო,მეორე სახის–3 ლარი,რამდენიIსათამაშო  ყოველი სახის იყიდეს?
შევადგინოთ სისტემა:
X–პირველი სახის,}100ცალი
y-მეორე სახის
პირველი  სახის სათამაშოებში გადაიხადეს–2x}260
მეორე სახის სათამაშოებში                              –3y
მივიყეთ სისტემა:
X+Y=100
2X+3Y=260
გამოისახეთ პირველი განტოლებიდან  Y –Xმიხედვით
Y=10-X და ჩავსვათ მეორე განტოლებაში:
2X+3(10-X)=26
2X+30-3X=26
-X=-4
X=4
ჩავსვათ X-ის მნიშნელობა პირველ განტოლებაში და მივიყებთY=10-4=6
იგივე მაგალითი გავაკეთოთ გრაფიკულათ –გეოგებრა–საიტის დახმარებით
შემდეგ ვაკეთებთ მაგალითებს წიგნიდან–რამდენსაც მოვასწრებთ–სულ35 წუთი
ბოლო 5 წუთი–საშინაო დავალება და შეჯამება:რა ვისწავლეთ.