გაკვეთილის მთავარი თემა | წრპივ განტოლებათა სისტემების ამოხსნა ჩასმის ხერხით |
სწავლების საფეხური | საბაზო დონე–8 კლასი |
მოსწავლეთა პროფილი | 16 |
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა | მოსწავლეებს მიუვახლოო სხვა და სხვა ამოცანების ამოხსნა–ამოცანები ავიყ ცხოვრებიდან |
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები | ვასწავლო წრფივ განტოლებათა სისტემების ამოხსნა ჩასმის ხერხით |
წინასწარი ცოდნა | რა არის წრფივი განტოლებების სისტემა,გრაფიკული ამოხსნა,როდის აქვს სისტემას ამონახსნი |
შეფასების საგანი და პროცედურები | როგორ გაიგეს ბავშვები ახალი მასალა–ცოდნის შემოწმება სხვა მაგალითებებზე |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები | წიგნი,სახაზავი,ინტერნეტი(ჩასმის ხერხით ამოხსნილი სისტემა ამოვხსნათ გრაფიკულათ |
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი | გამეორება–რა არის წრფივ განტოლებათა სისტემა, მისი კოეფიციენტები,როდის აქვს სისტემას ამონახსნი. ახალი ამოცანა: ბაყი შეიძინა 2 სახის სათამაშოები,სულ 10ცალი და გადაიხადეს26ლარი.პირველი სახის სათამაშოები ყირდნენ 2 ლარი თითო,მეორე სახის–3 ლარი,რამდენიIსათამაშო ყოველი სახის იყიდეს? შევადგინოთ სისტემა: X–პირველი სახის,}100ცალი y-მეორე სახის პირველი სახის სათამაშოებში გადაიხადეს–2x}260 მეორე სახის სათამაშოებში –3y მივიყეთ სისტემა: X+Y=100 2X+3Y=260 გამოისახეთ პირველი განტოლებიდან Y –Xმიხედვით Y=10-X და ჩავსვათ მეორე განტოლებაში: 2X+3(10-X)=26 2X+30-3X=26 -X=-4 X=4 ჩავსვათ X-ის მნიშნელობა პირველ განტოლებაში და მივიყებთY=10-4=6 იგივე მაგალითი გავაკეთოთ გრაფიკულათ –გეოგებრა–საიტის დახმარებით შემდეგ ვაკეთებთ მაგალითებს წიგნიდან–რამდენსაც მოვასწრებთ–სულ35 წუთი ბოლო 5 წუთი–საშინაო დავალება და შეჯამება:რა ვისწავლეთ. |
Thursday, November 25, 2010
წრპივ განტოლებათა სისტემების ამოხსნა ჩასმის ხერხით
Subscribe to:
Posts (Atom)